خانه / منشور اخلاقی باشگاه (ویرایش نخست)

منشور اخلاقی باشگاه (ویرایش نخست)

به نام یزدان پاک

در این روزگار وانفسا که آدمیان در نشئۀ انواع و اقسام تعصبات ملی و مذهبی و سیاسی و فرهنگی و نژادی و … بسان وحوش به جان هم می افتند و ارزشهای انسانی و نعمت بی بدیل حیات را همچون ملعبه بی ارزشی لگدمال می کنند، پیش پا افتاده ترین اصول اولیه انسانیت بسادگی فراموش می شود. پس برای تاکید و بازگشت به اصالت نجیب انسان، ضمن احترام به همه مذاهب، اعتقادات و گرایشات، اصول نجیب زادگی را به شرح زیر مرور می کنیم و معتقدیم که:

۱٫ اصل آفرینش: خداوند آفرینندۀ جهان، بشر را با سرشتی پاک و نجیب خلق کرده و طبیعت واحد، پیوسته و بدون مرز را بدون هیچ پیش شرطی به او عرضه کرده تا در آن، جسم و روح و روان خود را بپرورد.

۲٫ اصل هدایت: خداوند از طریق پیامبران منتخب خود، راههای رستگاری و تکامل را به انسان ابلاغ فرموده است. همه انسانها باید تعالیم الهی را با صحت دریافت کنند و هیچ عاملی نباید مانع آگاهی آنها شود. در نظر گرفتن مقتضیات زمان و مکان برای تطبیق الزامات مذهبی با شرایط مختلف، الزامیست که این کار، از وظایف مهم مراجع دینی است.

۳٫ اصل مساوات: همه انسانها کرامت بشری و حرمت یکسانی دارند و صرف نظر از جنسیت، فرقه، رنگ، نژاد، ملیت، فرهنگ، عقیده و زبان، با هر ثروت و مقام و قدرتی که باشند، صاحب شرافت و آبروی یکسان هستند و در حق استفاده از نعمات الهی و رشد آزادانه و همه جانبه با هم برابرند. تنها عامل برتری در روابط انسانی، فضایل اخلاقی است که آن هم به خودی خود، حق افزونتری ایجاد نمی کند.

۴٫ اصل اختیار: خداوند به بشر در قبال سرنوشتش اختیار کامل اعطا کرده است و با وجود قدرت لایزالش، او را وادار به عقیده و رویه خاصی نکرده است. این اختیار خدادادی انسان در تصمیم گیری برای سرنوشتش را نباید محدود کرد و هیچکس حق ندارد به هیچ بهانه ای، ولو با هدف اصلاحی، طرز فکر و تصمیم گیریهای افراد را با اجبار و نقض اختیار شخصیشان، طبق میل خود جهت دهد. همچنین هیچکس نباید بواسطه هر گونه اعتقادی، اختیار تصمیم گیری برای خویش را به طور کامل به دیگری واگذارد.

۵٫ اصل آزادی: همه انسانها باید از آزادی اندیشه، بیان و عقیده، برخوردار باشند و بتوانند آزادانه سبک و مکان زندگیشان را برگزینند به شرط آنکه حقوق سایرین را مخدوش نکند. تفتیش عقاید مجاز نیست و هیچ کس را نباید به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض قرار داد. همچنین هیچکس نباید در قلمرو خصوصی، مورد مداخله و تجسس قرار گیرد.

۶٫ اصل مدنیت: همه انسانها و جوامع انسانی حق دارند که در کنار هم، در امنیت و آرامش زندگی کنند.  برای ایجاد نظم، امنیت، عدالت و تبیین حقوق انسانها در جوامع مدنی، وضع قوانین همه جانبه لازم است. این قوانین باید زمینه های اجتماعی تکامل و سعادت انسانها از قبیل امکان تامین معاش، مسکن، آموزش عمومی، امکانات ارتباطی و آگاهی دهنده، تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی را بطور یکسان برای همگان فراهم کند. همه باید در قبال قانون، بدون هیچ تبعیضی، به طور یکسان موظف باشند.

در روابط اجتماعی، رفتار افراد یا جوامع مختلف با یکدیگر باید به گونه ای باشد که در قبال خودشان می پذیرند و رعایت احترام متقابل، بدیهی است. دفاع از صلح و رفع مسالمت آمیز اختلافات و برقراری روابط دوستانه و برادرانه بین انسانها و جوامع انسانی وظیفه ای همگانی است و هیچکس به هیچ دلیلی حق ندارد که در قبال دیگران به بیرحمی و رفتار وحشیانه اقدام کند. همه در قبال نقض قانون، باید جوابگو باشند و مجازاتهای نقض قوانین، باید مستند بر خود قانون باشد؛ ضمن آنکه هتک حرمت و حیثیت و رفتار بیرحمانه در قبال مجرم، غیرقابل قبول است.

همه افراد باید در اداره جامعه تاثیر گذارند و برای بهبود و اصلاح جامعه بکوشند. مخالفت و مقاومت در قبال ستم و همچنین ارشاد سایرین به انجام اعمال نیک و پرهیز از گناه، وظیفه ای همگانی است. همچنین دانایان و خبرگان موظفند که در حوزه علم و آگاهی و تجربه شان، سایرین را در بهبود و اصلاح شرایط زندگی راهنمایی کنند.

رکن اصلی یک جامعه مدنی، خانواده است و هیچ عاملی نباید باعث سستی بنیان آن شود. وظیفه اصلی پرورش افراد به عهده خانواده است و پدر و مادر در قبال راهنمایی، هدایت و تامین همه جانبه رشد جسمی و فکری فرزندان تا رسیدن آنها به سن بلوغ مسئولند ولی نباید به هیچ دلیلی به آنها صدمه وارد کنند.

احترام و تبعیت از آداب و سنتهای قدیمی که باعث تنوع، تفریح و همبستگی بین انسانها می شود، ولو آنکه پایه عقلایی نداشته باشد، به شرط آنکه موجب خسارت مادی یا معنوی نشود، بلامانع و بلکه پسندیده است.

۷٫ اصل مسئولیت فردی: هر انسانی در قبال اعمال خودش (نه سایرین) مسئول است. همچنین مجموعۀ همه انسانها، جامعۀ واحده ای را تشکیل می دهد که پیشرفت یا پسرفت هر یک از آنها، دیر یا زود بطور مستقیم یا غیر مستقیم بر روی همه تاثیر می گذارد. پس استفاده از موادی که باعث سلب اختیار شخص ولو به صورت موقت بشود و همچنین اختیار کردن اعتقادات خرافاتی و تعصبات کورکورانه از هر نوع و به هر شکل، و یا هرگونه اقدام آگاهانه و خودخواسته ای که سلامت جسمی یا روحی خود شخص را بطور موقت یا دائمی مختل کند، غیرقابل قبول است. همچنین، هیچکس مجاز نیست که با دروغ گفتن و تظاهر به دروغ جامعه را آلوده کند.

۸٫ اصل حفظ طبیعت: همه انسانها در قبال حفظ محیط زیست، اعم از جاندار و بیجان، به عنوان امانتی برای نسلهای آینده مسئولیت دارند. بهره برداری از منابع طبیعی به نحوی که نسلهای آینده از داشتن آنها محروم شوند، غیرقابل قبول است.

 

تاکید می کنیم که هدف از جمع آوری و پرداخت اصول فوق، طرحی برای جایگزینی اعتقادات مذهبی نیست، بلکه می خواهیم فراتر از انواع و اقسام مرزبندیها، بدون خدشه دار کردن اعتقادات مذهبی یا بزرگنمایی اختلافها، به اصولی کاربردی برای همگرایی و اشتراک بین انسانهای حقیقت جو برسیم که با درک یکسان و تفاهم باورها، از یک متن خشک و رسمی به عینیتی در زندگیمان تبدیل شود و تعامل مناسب و هماهنگی را در قبال همه گونه رویدادها ایجاد کند. برای رسیدن به این هدف، تلاش خواهیم کرد که هر جا در اصولمان نقصانی یافتیم، درباره اش بحث کنیم و در صورت نیاز، به اصلاح و تکیمل آن بپردازیم و به این ترتیب منشور اخلاقیمان را دائما اصلاح کنیم. پس بابی را می گشاییم که گذشته مان را واکاوی کنیم، حالمان را به نقد بکشیم و به استقبال آینده برویم.

بدرود

سوپروایزر

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

This site is protected by wp-copyrightpro.com