خانه / بهداشت و سلامت / توصیه هایی برای یک زندگی شاد
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

توصیه هایی برای یک زندگی شاد

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 100

توصیه‌های بسیاری برای کسب موفقیت در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی و کاری توسط افراد موفق در آن عرصه ارائه شده است. شاید پیروی از این روش‌ها و توصیه‌ها برای رسیدن به موفقیت کافی نباشد اما قطعا بهره‌مندی از آن‌ها برای شروع اثر بخش خواهد بود.

۱. مصرف کافئین را کم کنید
بسیاری از افراد فکر می کنند با مصرف کافئین عملکرد خیلی بهتری دارند اما حقیقتا این طور نیست. با مصرف هر روزه کافئین، آنچنان به کافئین وابستگی پیدا می کنیم که با استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار فقط به عملکرد و حالت همیشگی خود بازمی‌گردیم. بنابراین وقتی مصرف کافئین را متوقف می‌کنیم عملکرد ما از حالت عادی ضعیف‌تر می‌شود و در انجام کارهایمان ناتوان می‌شویم.آیا این سبک زندگی، احمقانه نیست؟
با خوردن غذای سالم، داشتن خواب کافی و ورزش کردن بدن ما به طور طبیعی انرژی بیشتری نسبت به زمان مصرف کافئین کسب می‌کند. بنابراین مصرف کافئین را متوقف کنید و ببینید که چه اتفاقی می افتد. به دلیل قطع مصرف کافئین شاید دچار سردردهایی شوید اما بعد از گذشت چند روز حس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت.

۲.صبح، ظهر و شب مراقبه داشته باشید
در مصاحبه‌ی اخیری که در Genius Network Mastermind صورت گرفته است جو پولیش از تونی رابینز سوال می‌کند که برای تمرکز کردن، چه کاری انجام می‌دهد؟
جو سوال می‌کند:
آیا شما برای تمرکز کردن، به مراقبه می‌پردازید؟
تونی پاسخ می‌دهد:
نمی دانم کاری که انجام می‌دهم مدیتیشن و مراقبه است یا نه، اما می‌دانم که ذهنم را پالایش می‌دهم.
تونی رابینز به جای مدیتیشن و مراقبه، هر روز صبح بر طبق عادت همیشگی چند نفس عمیق می‌کشد و با استفاده از تکنیک‌های تجسم و تصویرسازی ذهنی، به حالتی از تمرکز و پالایش ذهن دست می‌یابد. اما از مدیتیشن به عنوان وسیله ای برای رسیدن به تمرکز می‌توانیم استفاده کنیم . از هر روشی که استفاده می‌کنید، هدف این است که به تمرکز دست پیدا کنید.
دوست دارید امروزتان چطور باشد ؟ در طی ۲۴ ساعت آینده، چه کارهایی برای تان بیشترین اهمیت دارند؟ مدیتیشن صبحگاهی را فرامش نکنید.
مدیتیشن‌‌های صبحگاهی انگیزه‌دهنده هستند و باعث می‌شوند که نتایج بهتری را به دست بیاوریم. مدیتیشن ظهرگاهی، راهبردی است و مدیتیشن شبانگاهی برای شما آموزش دهنده است.

۳. هر هفته یک کتاب بخوانید
افراد موفق همواره در پی یادگیری و آموزش هستند ولی افراد عادی در پی سرگرمی هستند. این یکی از ویژگی‌های افراد موفق است که هر هفته حداقل یک کتاب مطالعه می‌کنند.
به راحتی می‌توانیم هر هفته، فقط در طی رفت و آمد خود به دانشگاه یک کتاب صوتی را به طور کامل گوش کنیم. اگر هر روز صبح ۱۵ الی ۳۰ دقیقه از زمان خود را صرف مطالعه‌ی مطالب آموزنده نمایید تغییرات بزرگی را در زندگی خود شاهد خواهید بود.
مطالعه هر روزه باعث می‌شود که عملکرد بهتری داشته باشید. در دراز مدت خواهید دید که صدها کتاب را مطالعه کرده‌اید و در زمینه‌های مختلف معلوماتی کسب نموده‌اید. بنابراین دیدگاه‌های شما تغییر پیدا می‌کند و دنیا را طور دیگری خواهید دید. نگاه شما عمیق‌تر و موشکافانه‌تر خواهد شد و ارتباط بین موضوعات مختلف را بهتر درک خواهید کرد.

۴. از اتفاقات هر روز خود ۵ دقیقه، یادداشت روزانه بنویسید
این عادت، زندگی شما را متحول خواهد کرد. یادداشت‌های روزانه‌ی شما باعث می‌شود که:
•اتفاقات خاص زندگی خود را با جزئیات بنویسید.
• یادگیری خود را بالا ببرید.
• خلاقیت خود را بالا را ببرید.
• به عنوان یک درمانگر شخصی به شما کمک می‌کند تا احساسات و هیجانات خود را تخلیه کنید.
•به طور واضح و مشخص بدانید که چه آینده‌ای را می‌خواهید برای خود رقم بزنید.
• سریعتر بتوانید اهدافتان را در زندگی مشخص کنید.
• به خاطر داشته‌های خود شکرگزارتر از سابق باشید.
•مهارت نوشتاری شما بهبود پیدا کند.
برای دستیابی به موارد بالا فقط ۵ دقیقه یادداشت برداری روزانه کافی به نظر می‌رسد. گِرگ مک کوان مولف کتاب ” ایسنشیالیزم ” توصیه می‌کند که نوشتن شما کمتر از ۵ دقیقه طول بکشد وی معتقد است که یادداشت روزانه شما نهایتا باید چند جمله و یا چند پاراگراف کوتاه باشد، این مساله باعث می‌شود که احساس خستگی نکنید و یادداشت برداری روزانه‌تان را رها نکنید.

۵. با فردی ازدواج کنید که باعث رشد و تکامل شما می‌شود
در دهه اخیر، به موضوع تاثیر ازدواج مناسب در رسیدن به موفقیت و یا افزایش کارآیی افراد کمتر پرداخته شده است، اما بررسی‌های انجام شده توسط اقتصاددانان نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن سن، میزان تحصیلات و سایر ویژگی‌های دموگرافیک، افراد متاهل ۱۰ تا ۵۰ درصد نسبت به افراد مجرد بازدهی بیشتری دارند.
وقتی متاهل هستید در زندگی اهداف والاتری دارید و همین مساله باعث می‌شود که بهره‌وری شما افزایش یابد. ازدواج بیش از هر کتاب یا سمیناری سبب رشد و تکامل شما می‌شود، زیرا معایب و نقاط ضعف شما را آشکار می‌کند و شما را در جهت بر طرف نمودن این معایب به چالش می‌کشد.

۶. از کارهایی که دوست دارید در طی زندگی خود انجام دهید، لیستی تهیه کنید و فعالانه تک تک آن ها را به انجام برسانید
اکثر افراد به جای اینکه زندگی خود را بر مبنای خواسته‌ها و آرزوهایشان طرح ریزی کنند برعکس عمل می‌کنند و خواسته‌ها و آرزوهایشان را بر مبنای زندگی خود طرح ریزی می‌کنند. چه کارهایی را باید قبل از پایان زندگی به انجام برسانید؟
از همین امروز شروع کنید و زندگی خود را بر مبنای اهدافتان برنامه‌ریزی کنید. استفان کووی در کتاب “هفت عادت افراد کارآمد” بیان می‌کند که “باید در ذهنتان، از پایان آغاز کنید”، به عبارت دیگر باید در ذهن خود، پایان و مقصد را به روشنی تجسم نمایید سپس به سوی آن حرکت کنید.

۷. مصرف شکر را محدود کنید
اگر مصرف شکر را محدود کنید، تغییراتی بنیادین در ذهن شما صورت خواهد گرفت. مطالعات پی در پی نشان می‌دهند که شکر تصفیه شده نه تنها باعث چاقی می‌شود بلکه بر روی مغز انسان نیز اثر سوء دارد. بر طبق نظر دکتر ویلیام کودا مارتین شکر تصفیه شده سم مهلک است، زیرا در طی فرایند تصفیه تمامی مواد معدنی و ویتامین‌های آن از بین می‌رود و از این لحاظ هیچ ارزش غذایی ندارد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف شکر تصفیه شده سبب بد خلقی، اضطراب، تصمیم‌های عجولانه و حتی کند ذهنی می‌شود.
مانند کافئین، اگر شما مصرف شکر تصفیه شده را قطع کنید ممکن است دچار عوارض ناخوشایندی شوید. قطع ناگهانی مصرف شکر ممکن است باعث بروز سردردهای شدید گردد. اما درست مانند هر عادت خوبی که در شما شکل می‌گیرد، اثرات مثبت قطع مصرف شکر در دراز مدت خود را نشان خواهد داد. اگر از همین حالا به طور کامل مصرف شکر تصفیه شده را کنار بگذارید طی یک تا پنج سال آینده، وضعیت سلامتی شما چگونه خواهد بود؟ چه تغییرات مثبتی در وضعیت سلامت شما رخ خواهد داد؟

۸. هفته‌ای یک روز از مصرف هر نوع غذا و هر نوع نوشیدنی پرکالری اجتناب کنید
هفته‌ای یک روز اجتناب از مصرف غذا و نوشیدنی‌های پر کالری باعث می‌شود که شما سالم و قوی بمانید. خودداری از خوردن هر نوع غذا و نوشیدنی پر کالری باعث می‌شود که به سیستم گوارش خود استراحتی بدهید، در این صورت ارگان‌های بدن شما فرصت کافی دارند تا خود را بازسازی کنند و التیام بخشند.
اگر به طور منظم، یک روز در هفته این کار را انجام دهید:
• کارکرد سیستم گوارش شما بهبود پیدا می‌کند و ناراحتی‌های گوارشی التیام می‌یابد.
• قدرت ذهنی و توانایی تشخیص‌ شما افزایش پیدا می‌کند.
• قدرت و توانایی جسمی شما افزایش می‌یابد.
• مواد سمی از بدن زدوده می‌شود.
• قدرت بینایی شما بهبود می‌یابد.
• احساس تندرستی خواهید کرد.
مانند هر عادت دیگری با تمرین مداوم، مصرف غذای پر کالری برای شما آسان‌تر خواهد شد. این بهترین کاری است که سلامت شما را تضمین می‌کند. اجتناب از غذا خوردن یکی از آداب شناخته شده است که در هر مذهبی وجود دارد و سبب پالایش روح و تهذیب نفس می‌گردد. این شیوه را امتحان کنید و تاثیر شگفت‌آور آن را ببینید .

۹. بیست و چهار ساعت در هفته از اینترنت استفاده نکنید
برای افزایش بهره‌وری ذهنی نیز مانند مساله غذا خوردن نیازمند برخی مداخلات هستیم. یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد پشت سر گذاشتن یک روز از هفته بدون اینترنت است. مساله کاملا واضح است، انسان موجودی است که ذاتا به چیزهایی که دوست دارد و از آن‌ها لذت می‌برد، اعتیاد پیدا می‌کند. ما به قهوه‌، شکر، اینترنت و هر چیز دیگری که برای ما خوشایند است اعتیاد پیدا می‌کنیم. البته همه‌ی این چیزها به خودی خود بد نیستند و با استفاده‌ی عاقلانه از آن‌ها می‌توانیم سطح زندگی و سلامت خود را ارتقا دهیم.
هدف این است که با اجتناب از اینترنت به مدت ۲۴ ساعت، به خودتان و همچنین کسانی که دوستشان دارید بیشتر توجه کنید و سعی کنید که با آن ها دوباره ارتباط برقرار کنید. توجه داشته باشید که تمرین اجتناب از اینترنت و غذا، نباید همزمان و در یک روز صورت بگیرد، وقتی می‌خواهید با اطرافیان ارتباط دوباره برقرار کنید، غذا خوردن با آن‌ها یکی از موثرترین روش‌هایی است که رشته‌های محبت و پیوند بین افراد را محکم‌تر می‌کند.
وقتی با اطرافیان خود ارتباط برقرار می‌کنید و تمام توجه خود را به آن ها معطوف می‌نمایید از دیدن اینکه چقدر با آن ها تفاهم و نقطه‌ی اشتراک دارید، شگفت‌زده خواهید شد. برای افرادی که به اینترنت اعتیاد دارند شاید در ابتدای کار، سخت باشد که بدون اینکه هر چند دقیقه یک بار به صفحه‌ی تلفن همراه خود نگاه کنند، یک ارتباط و گفتگوی واقعی با اطرافیان خود داشته باشند.

۱۰. مدام در پی اخبار جهان در رسانه‌ها و یا خواندن روزنامه‌ها نباشید
اگر چه تعداد جنگ‌ها و مرگ و میر ناشی از جنگ، در جهان کاهش پیدا کرده است و ما خیلی در اخبار تلویزیون و یا در جراید شاهد خبرهایی در مورد جنگ‌های گسترده نیستیم، اما خروجی این رسانه‌ها یک چیز است و همه‌ آن‌ها یک چیز را در دستور کار خود قرار داده‌اند. رسانه‌ها مسائل را خیلی بزرگ می‌کنند سپس با عادی و پیش پا افتاده جلوه دادن آن‌ها، موجب ترس و وحشت مردم می‌شوند و اگر این کار را نکنند تعداد مخاطبان آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. پیتر دیامندیس یکی از متخصصان در زمینه ی نوآوری و کارآفرینی در این مورد می‌گوید:
من اخبار تلویزیون را تماشا نمی‌کنم اطلاع از این اخبار برای من چندان فایده‌ای ندارد.

۱۱. کاری را که از آن وحشت دارید، هر روز انجام دهید
بنابر گفته‌ی تیم فریس:
میزان موفقیت هر فرد در زندگی معمولا با تعداد کارهای سخت و ناراحت کننده‌ای که فرد مایل است آنها را انجام دهد، سنجیده می‌شود.
اما شما نباید همیشه در حال جنگ و مقابله با ترس‌های خود باشید. در حقیقت، می‌توانید ۹۹درصد از زمان، همان فرد ترسویی باشید که هستید. فقط نیاز است که ۲۰ ثانیه در زمانی که لازم است فرد شجاعی باشید و ترس خود را کنار بگذارید. اگر بتوانید شجاعانه به مدت ۲۰ ثانیه بر ترس خود غلبه کنید هر روز بدون اینکه خودتان آگاهی داشته باشید در موقعیت‌ها و شرایطی قرار می‌گیرید که از نظر اقتصادی و اجتماعی زندگی شما را متحول خواهد کرد.
بنابراین سوالی را که از پرسیدن آن وحشت دارید، بپرسید. نظری را که از ابراز آن وحشت دارید، بیان کنید. بر ترس خود غلبه کنید و هر کاری را که فکر می‌کنید لازم است انجام دهید. خود اتفاقات به اندازه‌ی پیش‌بینی‌هایی که از آن ها در ذهن خود داریم سخت و ناگوار نیستند پس کاری را که از انجام آن وحشت دارید به انجام برسانید و این اضطراب و کشمش درونی را خاتمه دهید.
در اکثر موارد، ترس‌های شما بی پایه و اساس هستند. بنابر نظر سث گودین منطقه امن ما و منطقه آرامش خاطر ما یکی نیستند و با هم فرق دارند. به طور مثال اگر شما از تلفن کردن به فرد خاصی ترس دارید، اگر تلفن را بردارید و با او صحبت کنید با این تلفن کردن، شما از منطقه ی امن خود خارج نشده‌اید و از نظر روان شناختی همچنان احساس امنیت می‌کنید. بنابراین اکثر چیزهایی که بیرون از منطقه آرامش شما قرار دارند لزوما امنیت روانی شما را به خطر نمی‌اندازند. به عبارت دیگر وقتی شما از منطقه آرامش خود خارج می‌شوید این بدان معنا نیست که از منطقه امن خود نیز خارج شده‌اید.

۱۲. به دیگران محبت کنید
از خود سوال کنید: ” آیا امروز کار خوبی انجام داده‌ام؟ آیا به کسی کمک کرده‌ام؟ آیا کسی را خوشحال کرده‌ام؟ ” اگرجواب منفی است پس آن روز شکست خورده‌اید.
دیل لامارتین تومپسن می‌گوید:
اگر ما آنقدر مشغول و گرفتار خودمان هستیم که نمی‌توانیم به دیگران کمک کنیم، از هدف اصلی زندگی دور افتاده‌ایم.
کمک کردن به دیگران یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های زندگی انسان است. کمک کردن به دیگران ما را با تمام جنبه‌های وجودیمان آشنا می‌کند و باعث می‌شود ارتباط عمیق‌تری با دیگران داشته باشیم. توماس مانسون در این مورد می‌گوید:
اجازه ندهید حل مشکلات زندگی شما با اهمیت‌تر از محبت و عشق ورزیدن شما به دیگران شود.

۱۳. شب زود به رختخواب بروید
تحقیقات نشان می‌دهد که دانش آموزانی که زود به رختخواب می‌رود و صبح نیز زود از خواب بیدار می‌شوند دانش آموزان موفق‌تری هستند. کریستف رندلر از دانشگاه هاروارد در این زمینه می‌گوید: افرادی که شب زود به رختخواب می‌روند و صبح زود لز خواب بیدار می‌شوند کارآمد‌تر هستند و نسبت به بقیه‌ی افراد، مشکلات را بهتر پیش‌بینی می‌کنند و بهتر از دیگران از پس مسائل و مشکلات زندگی بر می‌آیند. بنابراین این افراد در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود موفق‌تر عمل می‌کنند.
زود به رختخواب رفتن مزایای دیگری نیز دارد که به آن ها اشاره می شود:
• بهتر می‌توانید برای کارهای خود برنامه‌ریزی کنید.
• باعث بهبود سلامت عمومی بدن می‌شود.
• خواب بهتری خواهید داشت.
• باعث خوش بینی، رضایت‌مندی بیشتر از زندگی و دقت در انجام کارها می‌شود.
باید به خودتان بها بدهید، پس از بیدار شدن از خواب، اول به کارهای شخصی خودتان برسید. می‌توانید ورزش کنید، مطالب الهام‌بخشی را مطالعه و یا گوش کنید و یا دردفتر یادداشت روزانه‌ی خود مطالبی را بنویسید. تاثیر مثبت این نوع از فعالیت‌های صبح‌گاهی خیلی قوی‌تر از تاثیر یک فنجان قهوه است.

۱۴. حداقل ۷ ساعت خواب شبانه داشته باشید
باید قبول کنیم که خواب شبانه به اندازه ی خوردن و آشامیدن اهمیت دارد. با وجود این، میلیون‌ها نفر دچار کم خوابی هستند و به دلیل این کم خوابی مشکلاتی را تجربه می‌کنند. بررسی سازمان ملی خواب امریکا نشان می‌دهد که حداقل ۴۰ میلیون نفر دچار اختلالات خواب هستند. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۶۰ درصد بزرگسالان و ۷۰ درصد کودکان چند شب در هفته دچار بی خوابی می‌شوند، همچنین بیش از ۴۰ درصد از بزرگسالان در طی روز دچار خواب آلودگی شدید می‌شوند و این مشکل حداقل چند روز از ماه، فعالیت های روزانه‌ی آن‌ها را مختل می‌نماید. ۲۰ درصد افراد هم گزارش کرده‌اند که چند روز در هفته دچار مشکل خواب آلودگی می‌شوند.
محققان داشتن خواب کافی را با موارد زیر مرتبط می‌دانند:
• داشتن حافظه‌ی قوی‌تر
• زندگی طولانی
• کاهش خشم و عصبانیت
• افزایش قدرت خلاقیت
• افزایش دقت و تمرکز
• استرس کمتر
• کاهش وابستگی به کافئین
• کاهش تصادفات و حوادث حین کار
• کاهش علائم افسردگی

۱۵. دوش آب سرد بگیرید
دوش آب سرد باعث سلامت ذهن و جسم انسان می‌شود زیرا با ایجاد تغییرات طولانی مدت در سیستم ایمنی، گردش خون و دستگاه گوارش، کیفیت زندگی شما را بالاتر می‌برد و با افزایش سوخت و ساز بدن، در کاهش وزن نیز موثر است. مطالعات نشان می‌دهد که گرفتن دوش آب سرد به طور منظم علائم افسردگی را کاهش می‌دهد زیرا باعث ترشح موادی در مغز می‌شود که خلق انسان را بهبود می‌بخشند.
در حین دوش گرفتن اگر به آرامی نفس بکشید این کار سبب آرامش یافتن شما می‌شود و احساس نشاط و سرزندگی بیشتری می‌کنید. ایده‌های نویی به ذهنتان می‌آید و برای رسیدن به اهداف خود انگیزه پیدا می‌کنید. فرامش نکنید که دوش آب سرد در افرادی که به سرمای آب حساس هستند ممکن است باعث افت فشار خون و حالت سنکوپ شود.

۱۶. به درخواست‌ها، موقعیت‌ها و کارهایی که به نفع شما نسیتند “نه” بگویید
به همه کس و همه چیز “بله” نگویید. ۲۰ ثانیه شجاعتی که باید در طی روز داشته باشید شامل این “نه” گفتن‌ها نیز می‌باشد. بعضی موقعیت‌ها وجود دارند که شما دقیقا نمی‌دانید در آن‌ها باید بله بگویید یا نه بگویید، عموما شما نمی‌توانید در چنین مواقعی قاطعانه “نه” بگویید چون ممکن است شرایط پیرامون شما باعث شود که شما اشتباها با چیزی موافقت کنید و یا اینکه قدرت “نه” گفتن را پیدا نکنید.
اما در شرایطی که دقیقا می‌دانید چه می‌خواهید و چه چیزی به نفع شما است، این شجاعت و آینده نگری را خواهید داشت که حتی به موقعیت‌هایی که عالی به نظر می‌رسند “نه” بگویید، زیرا نهایتا از نظر شما این موقعیت‌ها، موانعی هستند که شما را از آنچه که می‌خواهید دور می‌کنند. جیم کالینز در کتاب “از خوب به عالی ” می‌نویسد:
اگر موقعیتی که فقط یک بار در زندگی برای شما پیش می‌آید، آن چیزی نباشد که شما می‌خواهید، آن موقعیت، موقعیت خوبی نیست.

۱۷. از دیگران به خاطر کارهایی که برای شما انجام می‌دهند، تشکر کنید
دیدن اینکه کسی صادقانه و صمیمانه از شما تشکر می‌کند واقعا حیرت‌آور است. این تشکر صمیمانه و صادقانه ممکن است خیلی برای ما اتفاق نیافتد. انسان‌ها به خوبی این صداقت و صمیمیت را درک می‌کنند. عبارت “ممنونم” ممکن است ساده به نظر برسد، اما اگر با صداقت و صمیمیت همراه باشد از روحیه‌بخش‌ترین کلماتی است که می‌توان به زبان آورد.
مطالعاتی که در این مورد صورت گرفته است نشان می‌دهد که تشکر کردن باعث می‌شود احتمال اینکه افراد بخواهند برای ما کاری را انجام دهند ۶۶ درصد افزایش پیدا کند.
وقتی این عادت را در خودمان ایجاد کنیم که از دیگران به خاطر کارهایی که برای ما انجام می‌دهند به طور زبانی تشکر کنیم، با گفتن عبارت “ممنونم” این عادت کم کم به یک حس درونی و واقعی در ما تبدیل می‌شود.

۱۸. هر روز به افراد مهم زندگی خود بگویید که دوستشان دارید
مطالعات علوم راونشناسی نشان می‌دهد که هر چقدر شما محبت خود را بیشتر ابراز نمایید، دیگران نیز شما را بیشتر دوست خواهند داشت. متاسفانه، افراد در مورد دوست داشتن دیگران ذهنیت غلطی دارند و تصور می‌کنند دوست داشتن دیگران نشانه‌ی ضعف و آسیب‌پذیر بودن است.
گاهی اوقات ما توان و قدرت این را پیدا نمی‌کنیم که به دیگران بگوییم چقدر دوست‌شان داریم؛ در صورتی که خیلی راحت آن‌ها را تحقیر و سرزنش می‌کنیم. همه ما به خوبی با حس بدی که عدم توانایی در گفتن “دوستت دارم” به ما می‌دهد آگاه هستیم. چرا تردید داریم که محبت خود را به دیگران ابراز کنیم؟
هریت بیچر استو در این مورد می‌گوید:
تلخ‌ترین اشک‌هایی که بر سر مزار رفتگان ریخته می‌شود به خاطر حرف‌هایی است که هرگز به آن‌ها نگفتیم و کارهایی است که هرگز برای آن‌ها انجام ندادیم.

۱۹. بعد از بیدار شدن از خواب، ظرف ۳۰ دقیقه‌ی اول روز ۳۰ گرم پروتئین مصرف کنید
دونالد لیمن استاد برجسته‌ی دانشگاه الینویز و متخصص علوم تغذیه توصیه می‌کند که حداقل ۳۰ گرم پروتین برای صبحانه مصرف شود. همچنین تیم فرس در کتاب ” بدن چهار ساعته ” توصیه می‌کند که ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب، ۳۰ گرم پروتئین مصرف کنید. بر طبق گفته‌ی تیم فریس، پدرش با انجام این کار، توانسته است در طی یک ماه هشت کیلوگرم وزن خود را کاهش دهد.
غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند برای مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه می‌دارند زیرا مدت بیشتری در معده باقی می‌مانند و همچنین میزان قند خون را ثابت نگه می‌دارند. این مواد باعث می‌شوند کمتر احساس گرسنگی کنید. مصرف پروتئین، اشتهای شما را برای خوردن کربوهیدرات‌های سفید کاهش می‌دهد. کربوهیدرات‌های سفید مانند نان تست، دونات، پیراشکی و … ارزش غذایی کمی دارد و باعث چاقی می‌شوند.
تیم فریس توصیه می‌کند که‌:
• ۴۰ درصد از کالری صبحانه خود را از طریق مصرف پروتئین تامین نمایید.
• در وعده‌ی صبحانه، دو عدد تخم مرغ بخورید (هر تخم مرغ تقریبا حاوی ۶ گرم پروتئین می‌باشد).
• اگر تخم مرغ دوست ندارید می‌توانید گوشت بوقلمون یا شیر مصرف کنید.
• کسانی که تخم مرغ، گوشت و لبنیات مصرف نمی‌کنند، می‌توانند از پروتئین‌های گیاهی مانند انواع سبزیجات و حبوبات یا انواع مغزها که سرشار از پروتئین هستند، استفاده کنند.

۲۰. پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی خود را با سرعتی دو برابر سرعت عادی گوش کنید
گوش کردن به کتاب های صوتی با سرعت همیشگی و عادی، روشی است که دیگر به گذشته تعلق دارد. امروزه روند و سبک تازه‌ای پیش روی افراد قرار دارد.
در سال ۲۰۱۰ وبلاگ Gigaom روشی را با عنوان ” گوش کردن سریع به پادکست‌ها” ارائه کرد که از اتلاف وقت شما جلوگیری می‌کند. نرم افزاری که Fast Audio نامیده می‌شود این نوید را به شما می‌دهد که در زمانی نصف زمان همیشگی بتوانید کتاب‌های صوتی و آموزشی خود را گوش کنید.
اگر می‌خواهید از این تکنولوژی نوین استفاده کنید باید از اپلیکیشن Pod cast- Play back که با عنوان Smart Speed شناخته می‌شود، استفاده کنید. کاری که این اپلیکیشن انجام می‌دهد این نیست که محتوای صوتی را با سرعتی دو برابر سرعت استاندارد پخش کند بلکه بخش‌های اضافی را که در آن هیچ دیالوگی وجود ندارد حذف می‌کند. همچنین با حذف بخش‌هایی مانند مقدمه، نتیجه‌گیری و وقفه‌ی بین جملات، حجم فایل را کاهش می‌دهد و در نتیجه سرعت گوش کردن شما را افزایش می‌دهد.
با استفاده از این روش خواهید دید که طی زمانی که یک فنجان چای می‌نوشید حجم زیادی از اطلاعات را با گوش کردن به پادکست‌ها و کتاب‌های صوتی خود بدست خواهید آورد.

۲۱. مشخص کنید که طی پنج سال آینده به کجا باید برسید و سعی کنید طی دو سال به آن هدف دست پیدا کنید
همیشه برای رسیدن راه سریع‌تری نیز هست. درواقع، اگر شدیدا متکی به برنامه‌های از پیش تعیین شده‌ی خود باشیم، تعیین اهداف بلند مدت ممکن است رشد و پیشرفت ما را کند نماید و یا اینکه پتانسیل‌های وجودی ما را کاهش دهد. تیم فریس در مصاحبه‌ با‌ success magazine می‌گوید که او اهداف ۵ یا ۱۰ ساله ندارد؛ بلکه بر روی آزمایشات و پروژه‌های خود در یک دوره ی زمانی ۶ الی ۱۲ هفته‌ای کار می‌کند. اگر این پروژه‌ها خوب پیش بروند، درهایی که بر روی او گشوده می‌شوند بی شمار خواهند بود. تیم فریس ترجیح می‌دهد به جای اینکه فقط در یک مسیر گیر بیافتد، برطبق بهترین احتمالاتی که پیش رویش قرار می‌گیرد حرکت نماید. او می‌گوید این رویکرد باعث می‌شود که پیشرفت خیلی بیشتری داشته باشد و زودتر به اهداف خود برسد.

۲۲. چیزهای غیر ضروری را از زندگی خود حذف کنید
گرگ مک کوان در این مورد می‌گوید:
شما عملا نمی‌توانید به هر چیز بی‌ارزشی درزندگی‌تان، بیش‌تر از ارزش واقعی آن بها بدهید.
بیشتر چیزهایی را که داریم هرگز مورد استفاده قرار نمی‌دهیم. ممکن است برخی از لباس‌هایی که داریم را هرگز نپوشیده باشیم. اطراف خود را انباشته از وسایلی کرده‌ایم که هرگز از آن ها استفاده نمی‌کنیم. این چیزهای اضافی، انرژی را از زندگی ما می‌گیرند.
خلاص شدن از شر چیزهایی که هرگز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند درست مانند این است که خون تازه‌ای در رگ‌های شما جاری شود. وقتی چیزهای اضافی و بلااستفاده را از زندگی خود حذف می‌کنید موجی از انرژی مثبت وارد زندگی شما می‌شود و برای انجام کارهای خود انگیزه پیدا می‌کنید.

۲۳. روزانه یک قاشق روغن نارگیل بخورید
روغن نارگیل فواید بسیار زیادی دارد‌:
• روغن نارگیل باعث افزایش کلسترول خوب (HDL) در بدن می‌شود و از ساخت کلسترول بد جلوگیری می‌کند.
• کمک می‌کند که چربی بیشتری را بسوزانید و باعث می‌شود که وزن ایده‌آل و مطلوبی داشته باشید.
• مانع از پیری پوست می‌گردد و شما را شاداب و جوان نگه می‌دارد.
• خاصیت تب‌بری دارد و مانند یک داروی ضد التهاب عمل می‌کند.
• دارای خواص ضد باکتریال است واز بروز بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.
• باعث بهبود حافظه و عملکرد شناختی می گردد (حتی در کسانی که مبتلا به آلزایمر هستند)
• باعث افزایش هورمون تستسترون در مردان می‌شود و سطح هورمون‌ها را در هر دو جنس متعادل نگه می‌دارد.
روغن نارگیل جایگزین بسیار خوبی برای کافئین است و از نظر ارزش غذایی بسیار سالم و انرژی‌زا است. با خوردن میزان کمی از این روغن، این ماده مانند یک تونیک انرژی بخش عمل می‌کند که هیچ عارضه‌ی جانبی ندارد.

۲۴. از آب میوه‌های طبیعی استفاده کنید
با استفاده از آب میوه‌های طبیعی ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. مصرف آب میوه طبیعی:
• شما را در برابر بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان و بیماری‌های التهابی محافظت می‌کند.
• بدن انسان به خاطر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و آلودگی‌های محیطی ممکن است دچار آسیب های سلولی شود؛ آب میوه‌ی طبیعی، بدن ما را در برابر آسیب‌های سلولی محافظت می‌کند.
می‌توانید هر ماه با مصرف آب میوه‌ی تازه طی سه الی ده روز بدن خود را از آلودگی‌ها تصفیه کنید و دوباره سلامتی خود را باز یابید یا اینکه می‌توانید آب میوه را در برنامه غذایی روزانه‌ی خود بگنجانید.

۲۵. خواسته‌ها و آرزوهای خود را باور داشته باشید
ناپلئون هیل در کتاب “‌فکر کنید و ثروتمند شوید” می‌نویسد:
یک اصل مهم و اساسی در بدست آوردن ثروت، این است که باید خواسته‌ی خود را باور داشته باشید.
هیل در کتاب خود بیان می‌کند که باید خواسته‌ی خود را در ذهن تجسم کنید و باور داشته باشید که به آن دست پیدا خواهید کرد. او در کتابش می‌نویسد:
هر آنچه را که بتوانید در ذهن‌تان تصور کنید و به آن باور داشته باشید برای شما دست یافتنی خواهد بود.
اگر رویاهای خود را باور نداشته باشید، احتمال تحقق یافتن آن ها کم‌تر می‌شود. اما اگر باور داشته باشید که آرزوهای شما روزی به واقعیت تبدیل خواهند شد، کل هستی دست به دست هم می‌دهند تا شما به خواسته‌ی خود برسید.
بر طبق گفته‌های هیل در کتاب ‌”فکر کنید و ثروتمند شوید”:
• باور داشتن، نقطه ی شروع ثروتمند شدن است.
• باور داشتن، بنیان و شالوده‌ی تمام معجزات و رازهایی است که قوانین علمی توجیهی برای آن‌ها ندارد.
• ایمان و باور داشتن، تنها عاملی است که افکار یک ذهن عادی را به افکاری معنوی و متعالی مبدل می‌سازد.
• باور ذهنی انسان تنها عاملی است که نیروهای طبیعت را در جهت تحقق خواسته‌های او به حرکت در می‌آورد.
• وقتی باور انسان با دعا و نیایش آمیخته شود باعث ارتباط ما با یک قدرت برتر خواهد شد که تحقق خواسته‌هایمان را امکان‌پذیر می‌سازد.
شاید برای خیلی از ما، باور داشتن آرزوها و خواسته‌هایمان کار دشواری باشد؛ اما برای تمام کسانی که در زمینه‌ی تجارت و کسب و کار موفق بوده‌اند، باور داشتن آرزوهایشان یک رکن اساسی بوده که این افراد را به موفقیت رسانده است.

۲۶. انتظارات معقولی از خود داشته باشید و همواره نگران نتایج و پیامدها نباشید
تحقیقات نشان می‌دهند که اگر در حد توانایی‌هایتان از خودتان انتظار داشته باشید عملکرد خیلی بهتری خواهید داشت تا اینکه همواره انتظار داشته باشید که نتایج خاصی را بدست بیاورید. جاش کافمن در کتاب “the personal MBA” می‌نویسد:
زمانی که اهداف خود را مشخص می‌کنید باید بدانید که همه چیز تحت اختیار شما نیست و شما همواره بر روی نتایج کنترل ندارید؛ اما می‌توانید اقدامات و تلاش‌های‌تان را مدیریت و کنترل نمایید.
انتظار بهترین عملکرد را از خود داشته باشید و خیلی نگران نتیجه‌ی کارها نباشید؛ خواهید دید که به طور طبیعی بازدهی و کارایی شما افزایش پیدا می‌کند و بهترین نتیجه‌ی ممکن را بدست خواهید آورد. به بیانی ساده تر، کاری را که درست است انجام بدهید به دنبال آن، نتایج و پیامد های آن کار را خواهید دید.

۲۷. هر روز حداقل یک ساعت بدون هیچ نگرانی و مشغله‌ی ذهنی به خودتان استراحت دهید و لذت ببرید
بسیاری از ما برای رسیدن به موفقیت، به کارمان اعتیاد پیدا کرده‌ایم و بدون هیچ استراحتی تمام زندگی خود را به کارمان اختصاص داده‌ایم. اما برای رسیدن به موفقیت، داشتن استراحت و آرامش ذهنی کاملا ضروری است. بدون استراحت کافی، کارایی شما کمتر از حالت عادی خواهد بود. درست مانند ورزش کردن؛ اگر شما طی ورزش و فعالیت بدنی وقفه‌های کوتاهی به خود استراحت ندهید نمی‌توانید به فعالیت خود ادامه دهید. بسیاری از افراد سعی می‌کنند به خودشان انگیزه بدهند و مدت طولانی‌تری همچنان به کار و فعالیت خود بپردازند؛ اما این روش در درازمدت جواب نمی‌دهد و شما را از پای در خواهد آورد.

۲۸. از کسانی که با آن‌ها بد رفتاری کرده‌اید، عذرخواهی کنید
همه‌ی ما در طول روز اشتباهاتی می‌کنیم و متاسفانه در اکثر اوقات مثل بچه‌ها رفتار می‌کنیم؛ فرافکنی می‌کنیم و اشتباهات خود را به گردن دیگران میاندازیم.
تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که از دیگران صراحتا عذرخواهی نمی‌کنند استرس و نگرانی‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.
شما در زندگی خود به احساسات فرو خورده و انرژی‌های منفی نیازی ندارید؛ بنابراین سعی کنید اشتباهات خود را جبران کنید از دیگران عذرخواهی کنید، سپس قضیه را رها کنید. اینکه دیگران شما را ببخشند یا نبخشند چیزی نیست که در کنترل شما باشد.

۲۹. با پنج نفری که در زندگی شما الهام‌بخش هستند، ارتباط داشته باشید و این رابطه را حفظ کنید
جیم ران در مورد تاثیر افراد بر شخصیت می‌گوید:
پنج نفری که شما بیشتر وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید هر کدام بخشی از شخصیت شما را می‌سازند.
کسانی که شما اوقات خود را با آن‌ها می‌گذرانید مهم هستند. مهم‌تر از آن، نوع افرادی است که وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید. افرادی که اطراف شما هستند شخصیت شما را نشان می‌دهند. آیا دوستان شما افرادی هستند که باعث پیشرفت شما می‌شوند یا افرادی هستند که شما را از آنچه که هستید هم پایین‌تر می‌آورند؟ سخت‌کوش هستند یا تنبل؟ چه نوع تفکراتی دارند؟ سطح درآمدشان چقدر است؟ سطح سلامت جسمانی آن‌ها چگونه است؟
تمامی این موارد بر روی شما و زندگی‌تان تاثیرگذار هستند. یکی از سخت‌ترین و دردناک‌ترین تجربیات در دنیا این است که با کسانی که مدت‌های طولانی با آن ها دوست و هم‌صحبت بوده‌اید دیگر احساس راحتی نکنید. وقتی شما در زندگی پیشرفت می‌کنید و همچنان در پی رشد و پیشرفت بیشتر نیز هستید، کم‌کم شروع به یافتن دوستان جدیدی می‌کنید؛ بنابراین افراد جدیدی اطراف شما را می‌گیرند. هرگز اجازه ندهید که دوستان سطح پایین، شما را پایین نگه دارند و مانع پیشرفت شما باشند. دنبال دوستان جدید بگردید؛ اما کسانی را که روزگاری دوستان شما بوده‌اند رها نکنید و محبت خود را از آن‌ها دریغ نکنید.

۳۰. ده درصد از درآمدتان را پس انداز کنید
اگر ۱۰ درصد از حقوق ماهیانه‌ی خود را پس‌انداز کنید با ایجاد یک حساب‌ پس‌انداز می‌توانید بهترین سود ممکن را برای آینده‌ی خود بدست بیاورید. اگر خودتان را مجاب کنید تا ۱۰ درصد از هدایا و مزایای شغلی خود و ۱۰ درصد از درآمدهای جانبی خود را پس‌انداز نمایید به جای اینکه ۳۰ سال یک آپارتمان کوچک را اجاره کنید می‌توانید خانه‌ا‌ی کوچک بخرید.
نهایتا اگر نتوانید به جایگاه مالی مورد نظر خود دست پیدا کنید و نتوانید خانه‌ای برای خود تهیه نمایید حداقل می‌توانید شادتر زندگی کنید و بیشتر احساس خوشبختی کنید. پس انداز کردن یک اصل مهم در ایجاد ثروت است؛ ولی بیشتر افراد، تمام درآمد خود را خرج می‌کنند و حتی بالاتر از سطح توانایی مالی خود زندگی می‌کنند؛ بنابراین مقروض و بدهکار می‌شوند.

۳۱. ده درصد از درآمدتان را به دیگران ببخشید
ضرب‌المثلی هست که می‌گوید:
کسی که راحت‌تر می‌بخشد، ثروتمندتر می‌شود.
اکثر مردم سعی می‌کنند تا آنجایی که می‌توانند ثروت جمع کنند. به هر حال یک اصل طبیعی در ایجاد ثروت بخشندگی است. جو پولیش در مورد بخشندگی می‌گوید:
دنیا موهبت‌های خود را به افراد بخشنده ارزانی می‌کند و از افراد خسیس می‌گیرد.

۳۲. روزانه ۸ لیوان آب بنوشید
بخش عمده‌ای از بدن ما را آب تشکیل می‌دهد. اگر روزانه به اندازه‌ی کافی آب بخورید این کار باعث لاغر شدن و تناسب اندام شما می‌شود. نوشیدن آب به مقدار کافی همچنین باعث می شود که پوست شاداب‌تر و سالم‌تری داشته باشید. تاثیری که آب بر روی سلامتی انسان دارد مساله‌ای انکارناپذیر است؛ وقتی به اندازه ی کافی آب می‌نوشیم عملکرد مغزمان بهتر است و از هر لحاظ احساس بهتری داریم. اگر شما روزانه به اندازه‌ی کافی آب نمی‌خورید کار غیرعاقلانه‌ای انجام می‌دهید؛ بنابراین باید اولویت‌های زندگی خود را به طور جدی مورد بازنگری قرار دهید.

درباره supervisor

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

This site is protected by wp-copyrightpro.com