خانه / بحث روز / معضل رواج خرافات

معضل رواج خرافات

طرح موضوع: در اصل مسئولیت فردی، بر جلوگیری از گسترش خرافات تاکید شده است. اگرچه این موضوع، به طور کلی و بدون ورود به مصادیق حاضر، مورد تایید و تاکید همگان قرار دارد ولی مصادیق بارزی از آن در جامعه امروز ما وجود دارد!


مرجع منشور اخلاقی باشگاه: اصل مسئولیت فردی


تحلیل موضوع: بدون شک، تکریم و احترام به شخصیتهای مذهبی، از اصول اعتقادی شیعه است ولی باید توجه داشت که افراط در این مورد هم، همانند هر مورد دیگری، می تواند به اساس اعتقادی شیعه ضربه بزند. هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که صرف مجاورت یا لمس اشیا، ولو آنکه آن اشیا در مدفن یک شخصیت بزرگ مذهبی قرار داشته باشد، اجر و قرب و ثوابی برای شخص یا متعلقاتش بوجود آورد. بویژه در شرایطی که خطر گسترش بیماریهای مسری جدید و مرموز در مراکز تجمع زیاد مردم خطری جدی است.

 

همچنین، علی رغم این تصور که برای تجسم منزلت افراد، باید مدفن آنها را به همان نسبت با شکوه بنا کرد، اما سادگی و پاکیزگی، تاثیر بمراتب بیشتری بر زائران خواهد گذاشت. توجه کنیم که فعالیت بی وقفه ای و بسیار پرهزینه ای در گسترش و زیورآرایی حرمهای شخصیتهای مذهبی نظیر امام رضا، حضرت معصومه، امام خمینی و … در حال انجام است و اصراری بر پرشکوه نشان دادن آنها با بکار بردن نفیس ترین مواد وجود دارد.!

 

چندی پیش ضریحی که در ایران برای نصب در مرقد امام حسین ساخته شده بود، برای زیارت مردم به شهرهای مختلف برده شد و سیل جمعیت، به زیارت آن می رفتند.! باید توجه داشت که احترام خاص شیعه برای شخصیتهای مذهبی، نباید جلوه ای از شرک به خود بگیرد. اگر به دوران جاهلیت نگاهی بیاندازیم، می بینیم که بت پرستها اگرچه به بتها احترام می گذاشتند ولی خودشان هم می دانستند که آن بتهای بی جان نمی توانند خالقشان باشند؛ آنها بتها را به عنوان نمادی از خدا می پرستیدند. گوساله سامری هم به ادعای خود او، نه خود خدا، بلکه جلوه ای از ذات الهی بود.

 

باید جلو نفوذ اندیشه های خرافاتی و شرک آمیز به میان شیعیان علی گرفته شود و در این زمینه، وظیفه خطیری بر دوش علملی مذهبی است. شاید به همان نسبت که علما به بی بند و باری و بی حجابی حساسیت نشان می دهند، شایسته است که در قبال خرافات هم ساکت نمانند؛ ولی متاسفانه سکوت علما در این موارد، بیش از آنکه به بی توجهی قابل تفسیر باشد، به رضایت می نماید. در چنین شرایطی است که جای شخصیتهای گرانقدری نظیر استاد مطهری بیشتر خالی به نظر می رسد که همانند واکنش به تحریفهای واقعه عاشورا، بدون توجه به  بسیاری از ملاحظات سیاسی و حتی مذهبی، با استناد به محکمات دینی، انحراف از مسیر اسلام راستین را از طریق گسترش خرافات، تذکر دهد.

 

از طرف دیگر، باقی ماندن مردم در خرافاتی که سینه به سینه در میانشان منتقل شده، برای نسل جدید تحصیل کرده تر و آگاهتر، غیرقابل قبول است و همین موضوع باعث دین گریزی نسل جوان می شود. وقتی یک جوان تحصیل کرده که به یمن سیستمهای جدید خبری، از مسایل مختلف جوامع مختلف بشری آگاه است، با مصادیقی نظیر موارد ذکر شده مواجه می شود، نه فقط در قبال آن خرافات، بلکه در قبال اساس اعتقادیش دچار تزلزل می شود و مسئولیت چنین رویگردانی نسل جدید از مذهب به گردن علمای مذهبی و مسئولین جامعه است.

درباره supervisor

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

This site is protected by wp-copyrightpro.com