خانه / بحث روز / خروج امریکا از توافق برجام؛ چالشی در مقابل تفاهم

خروج امریکا از توافق برجام؛ چالشی در مقابل تفاهم

طرح موضوع: رئیس جمهور جدید ایالات متحده در ۱۸ آبان ۱۳۹۷ و پس از یکسال و اندی از شروع زمامداریش، و پس از انتقادات فراوان و پیوسته از توافق برجام، سرانجام با تمدید تحریمهای قبلی ایران، که در اثر برجام معلق شده بود، عملا از توافق خارج شد.


مرجع منشور اخلاقی باشگاه: اصل مدنیت


تحلیل موضوع: خروج یکجانبه امریکا از برجام، زمانی اتفاق افتاد که از ریاست جمهوری دونالد ترامپ ماهها می گذرد. همین موضوع نشاندهنده دشواری اتخاذ این تصمیم در مقابل یک اجماع جهانی بود. با این حال، به نظر می رسد بیش از آنکه واقعاً ترامپ نقاط ضعفی آنچنانی در توافق دیده باشد، بواسطه لجبازی، حسادت و یا اهداف بالاتری از برجام خارج شد. دلایل امریکا هر چه باشد، متانت و تدبیر مناسب طرف ایرانی این توافق می تواند کشور را در موضعی بالاتر قرار دهد و امتیازات دیگری را نصیب ما کند و یا حداقل، برخی دیگر از فعالیتهای چالش برانگیز ایران را موقتاً از کانون توجه خارج کند.

هر توافق و یا قراردادی ممکن است در اثر رفتارهای مغرضانه طرفین آن، دچار چالش شود و این موضوع، آنچنان دور از ذهن نیست که جماعتی در داخل کشور، مسئولان به نتیجه رسیدن برجام را شماتت کنند. در عوض، موضعی که اکنون اتخاذ می شود بیش از هر چیز حائز اهمیت است.

 

در شرایطی که چهار دهه از پیروزی انقلاب و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران می گذرد، شایسته نیست که اقدمات تند و حساب نشده افراد بیربط،  باعث بروز هزینه های گزاف بی فایده برای ملت و دولت کشورمان شود و بهتر است که با اعتماد به دیپلمات های مجرب کشورمان، شرایط را برای رسیدن به امتیازات بیشتر آماده نگه داریم.

درباره supervisor

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

This site is protected by wp-copyrightpro.com