خانه / بحث روز / واکنش نمایندگان به خروج امریکا از برجام؛ نابخردانه و شتابزده

واکنش نمایندگان به خروج امریکا از برجام؛ نابخردانه و شتابزده

طرح موضوع: در نخستین ساعت کاری مجلس درست بعد از اعلام امریکا درباره خروج از برجام، چند نفر از نمایندگان مردم  پرچم امریکا را در پشت تریبون مجلس آتش زدند و شعارهای مرگ بر امریکا سر دادند.


مرجع منشور اخلاقی باشگاه: اصل مدنیت


تحلیل موضوع: اقدام شتابزده جمعی از نمایندگان مجلس در واکنش به خروج امریکا از برجام و آتش زدن پرچم امریکا، براستی چه نتیجه ای دارد؟ اساساً پرچم هر کشور همانند سرود ملی آن، بخشی از ملیت یک کشور است و به آحاد مردم آن کشور تعلق دارد. اهانت به این سمبلهای ملیت یک کشور، اهانت به همه مردم آن کشور است و نه تنها مورد قبول هیچ عقل سلیمی نیست بلکه نشانگر بی منطقی، بی ادبی و بی نزاکتی اهانت کننده است. اصولاً همه جوامع باید نسبت به هم، محترمانه و به روشی رفتار کنند که در قبال خودشان هم می پسندند. آیا اگر در کشوری، به هر دلیلی و در واکنش به هر اتفاقی، به پرچم کشورمان توهین کنند، برای ما قابل پذیرش است؟ 

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، هر ساله در راهپیمایی های مناسبتی کشورمان، پرچم امریکا لگدمال و یا آتش زده می شود. چنین اقداماتی که در سطحی غیررسمی و توسط مردم انجام می شود را می توان به غلیان احساسات و تعصبات نسبت داد ولی کسانی که حق وکالت بخشی از جامعه را بر دوش می کشند و در مرکز قانون نویسی کشور و در کانون توجه خبرنگاران هستند، باید بسیار حساب شده تر عمل کنند. عواقب اقدامات نسنجیده را چندی پیش در آتش زدن سفارت عربستان سعودی در تهران هم شاهد بودیم؛ عده ای جوان افراطی، دانسته یا ندانسته، مرتک عملی شدند که عواقبش تا ماهها یا سالها باقی خواهد ماند و انرژی و هزینه زیادی را به هدر داد بدون آنکه این اقدام تاثیری در عملکرد دولت عربستان داشته باشد.

نکته جالب اینجاست که اقدام ترامپ دقیقاً عمل به قولی بود که از ابتدای انتخابش بارها مطرح کرده بود. بنابراین نمی توان این اقدام را ناگهانی و غافلگیرانه تلقی کرد و بسیار مناسبتر بود که نمایندگان و ریاست مجلس با آمادگی بمراتب بیشتری واکنشهای لازم را نشان می دادند. جای تاسف است که نه تنها در سطح مجلس، که حتی در سطح دولت هم پس از گذشت چندین روز، هنوز واکنش جدی و قطعی نشان داده نشده است و فقط به ادامه توافقات با سایر طرفها تاکید می شود؛ ساده ترین چیزی که قابل پیش بینی بود!

درباره supervisor

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

This site is protected by wp-copyrightpro.com