خانه / بحث روز / درگذشت ناصر ملک مطیعی؛ تشییع مردمی و انتقادات تند

درگذشت ناصر ملک مطیعی؛ تشییع مردمی و انتقادات تند

طرح موضوع: ناصر ملک مطیعی در پنجم خرداد ۱۳۹۷ از دنیا رفت. او که در سینمای پیش از انقلاب جزو ستارگان درجه یک بود، اما در سینمای پس از انقلاب جایگاهی برای حضور نیافت و حتی ممنوع التصویر بود و به مشاغلی ساده ای مشغول بود. حضور در تشییع مردمی و واکنشهای هنرمندان و ورزشکاران به مرگ این هنرمند ایران قدیم، موضوع انتقادات تند برخی جناحها بود که او را سمبل ترویج فساد و فحشا در سینمای پیش از انقلاب می دانستند.


مرجع منشور اخلاقی باشگاه:  اصل مساوات و اصل مدنیت


تحلیل موضوع: با در نظر گرفتن اینکه ملک مطیعی برخلاف بعضی از همقطارانش، جفای وطن نکرد و در زیر سایه جمهوری اسلامی حدود چهل سال زندگی عادی و بدون حاشیه خود را گذراند، روا نیست که پس از کوتاه شدن دستش از دنیا، لبه انتقادات تند را متوجه سابقه قبلی اش کنیم و باعث هتک حرمت این هموطنمان شویم؛ بخصوص با توجه به این نکته که در طول دوران پس از انقلاب، زندگی بدون حاشیه ای را گذراند و حتی علی رغم شهرت فراوان سابقش، متحمل ممنوعیت تصویری بود. 

این نخستین بار نیست که نیش گزنده انتقادات صاحبان رسانه های جمعی و تصمیمات مقامات پشت پرده، گریبانگیر شخصیتهای فرهنگی هموطنمان می شود و با وجود سابقه و تجربه قابل ملاحظه فعالیتهای هنریشان، امکان هرگونه حضور و ارائه فعالیتی از آنها سلب می شود و بجای بهره برداری از توانهای فراوانشان در جهت منافع جامعه، اساساً آنها را نادیده می گیرند. برخورد سلبی صدا وسیمای ملی با پدیده ربنای شجریان نمونه ای از این دست است.

اینکه افراد در زندگی خصوصیشان چگونه هستند، و یا چه طرز فکری در قبال مسایل مذهبی یا سیاسی دارند، نباید باعث شود که کل جامعه از قابلیتهای ارزشمند آنها محروم شود. عجیب نخواهد بود که با چنین دافعه ی شدیدی، مغزها و صاحبان هنر و یا حتی ثروت کشورمان، ناامید از فضای بسته داخلی، راهی فرنگ شوند و امکاناتشان را در خارج از کشور عرضه کنند.  همه انسانها دارای نقاط قوت و ضعف خودشان هستند و هیچکس از اشتباه یا گناه بری نیست. نمی توان پذیرفت که به استناد یک لغزش و یا حرکت در جهتی که نسبت به مواضع کلان فرهنگی کشورمان زاویه دارد، کل قابلیتها و سوابق مثبت افراد نادیده انگاشته شود و آنها را از ادامه فعالیت محروک کنیم.

اینکه بتوان از نقاط قوت افراد در جهت ارتقای سطح فرهنگ مردم کشورمان استفاده کنیم و در قبال نقاط ضعف آنها، واکنش مصلحانه داشته باشیم، نیازمند سعه صدری است که متاسفانه در سطح کلان کشورمان نمی یابیم.شاید حضور خیل مردم و شخصیتهای ورزشی و فرهنگی کشورمان در تشییع ناصر ملک مطیعی، نمایشی از انزجار عمومی در قبال فقدان چنین سعه صدری است.

درباره supervisor

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

This site is protected by wp-copyrightpro.com