خانه / بحث روز / طرح موضوع مذاکره با امریکا؛ واکنشهای نابجا و موضعگیری تند رسانه ملی

طرح موضوع مذاکره با امریکا؛ واکنشهای نابجا و موضعگیری تند رسانه ملی

طرح موضوع: در خرداد ماه سال جاری و در شرایطی که موضوع مذاکرات کره شمالی با امریکا سوژه داغ رسانه های خبری جهان بود، نامه ای به امضای ۱۰۰ نفر از فعالان سیاسی کشور مطرح شد که موضوع مذاکره با امریکا را مطرح کرده بود. این نامه موضوع موضعگیریهای غالباً تند جناحهای اصولگرا و رسانه های داخلی و بویژه صدا و سیمای ملی قرار گرفت.


مرجع منشور اخلاقی باشگاه:  اصل مدنیت


تحلیل موضوع: اینکه بعضی از صاحبنظران کشورمان درباره موضوعی، نظرشان را اعلام کنند فی نفسه جای اشکالی نیست. اگرچه طرح موضوع مذاکره با امریکا در چنین مقطع زمانی، با رئیس جمهوری غیرقابل اعتماد و پیش بینی همچون دونالد ترامپ جای ایراد دارد، اما در این مجال، جزئیات پیشنهاد شده، مورد بحث نیست بلکه درباره واکنشهای داخلی در قبال این موضوع، نکاتی قابل توجه است:

  1. همه صاحبنظران دلسوز کشورمان، چه در داخل و چه در خارج از مرزهای کشورمان، نه تنها حق، بلکه وظیفه دارند در قبال موضوعات مختلف، اظهار نظر کنند و پیشنهادات و راهکارهایشان را ارائه کنند.
  2. هر صاحب نظری بنا به تجربه و سلیقه خود در قبال این پیشنهاد می تواند اظهار نظر کند ولی واکنش مقامات، مسئولان و صاحبنظران در هر جایگاه و یا موقعیتی در قبال چنین پیشنهاداتی، باید محترمانه و متضمن شان و مقام گوینده و صاحب پیشنهاد باشد. استفاده از الفاظ توهین آمیز نظیر وطن فروش، خیانتکار، دشمن پرست و … از هر شخص و مقامی در این باره مطلقاً غیرقابل قبول است و حق اعتراض قضایی را برای توهین شوندگان فراهم می کند. در یک جامعه مدنی، استفاده از الفاظ فوق در قبال کسانی که در قبال مشکلات جامعه، دغدغه دارند، و بجای جلای وطن، در کشور باقی مانده و با وجود همه مسایل، مشتاق کمک به حل مشکلات هستند، قابل قبول هیچ عقل سلیمی نیست.
  3. از رسانه ملی، که با هزینه بیت المال اداره می شود و قرار است رسانه ای برای همه ایرانی ها باشد، توقع یکجانبه گرایی نیست. متاسفانه رویه ارائه سلیقه ای خبرها با تحلیلهای هدایت شده و تلاش برای القای یک طرز فکر بخصوص، سالهاست که در حال اجراست و همین موضوع باعث گرایش گسترده اقشار مختلف جامعه به ماهواره، اینترنت و هر سیستم متفاوتی برای کسب خبر شده است و باقیمانده مخاطبین رسانه ملی هم با تردید به اخبار صدا و سیما توجه می کنند. در قبال موضوع مورد بحث این نوشته هم، ارائه تحلیلهای تند و سپس پخش گزارشهایی از سطح شهر و طرح توهینهایی از زبان مردم در قبال بانیان پیشنهاد مطرح شده، عملی بسیار زشت و غیرقابل قبول بوده است. قطعاً شان و مقام یک رسانه ملی باید بسیار بالاتر از آن باشد که در حد یک طرف دعوی ظاهر شود و از امکانات انحصاری خود برای منکوب کردن طرف دیگر بهره برداری کند.

درباره supervisor

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

This site is protected by wp-copyrightpro.com